Rukavice – prečo je dôležité ich nosiť a ako si správne vybrať?

Rukavice – prečo je dôležité ich nosiť a ako si správne vybrať?

Aj dnes sa stretávame s motorkármi, ktorí hazardujú so zdravím a púšťajú sa na cesty bez poriadnej prilby, rukavíc, oblečenia, topánok, či akejkoľvek ochrany. Argumentom je v prvom rade štýl a komfort, ale taktiež slnečné počasie, v ktorom sa v hrubých veciach nedá vydržať. S dnešným vývojom technológií sa však každý z nich dá vyvrátiť, a aj s použitím tých najvyšších ochranných prvkov dokážete vďaka vynoveným dizajnom vyzerať štýlovo a cítiť sa pohodlne a priedušne.

Rukavice spĺňajú množstvo funkcií, ktoré si po odjazdených kilometroch určite uvedomí každý motorkár a my si v nasledujúcej časti povieme tie hlavné dôvody, prečo by ste na motorku nemali sadať bez nich.




Ochrana proti zraneniu

Rukavice predstavujú ochranu rúk proti zodretiu alebo vzniku nepríjemných rán, odrenín, či zlomením v prípade pádu. Spolu s prilbou by mali predstavovať prioritnú komoditu, ktorú si zaobstaráte po kúpe motorky. Nikto hneď nechce myslieť na pády, ale treba sa na to pripraviť, a práve rukavice v takomto prípade zohrávajú veľkú úlohu. Stačí, že sa šmyknete na klzkej vozovke, či na štrku a vaše ruky si to odnesú ako prvé. Veľmi dôležitý je aj typ rukavíc, pretože ak sa ocitnete v takejto situácií a máte na sebe rukavice bez protektorov, k zodretiu prísť nemusí, ale nevyhnete sa narazeniu, či v horšom prípade zlomeninám.

Komfort

Ďalším dôvodom, pre ktorý sa oplatí nosiť rukavice je komfort. Kvalitné rukavice absorbujú vibrácie, ktoré prirodzene vytvára motocykel a zároveň zabezpečujú priľnavosť k rukoväti a vy si tak môžete jazdu vychutnať naplno. Pokiaľ máte presne opačný pocit, že vo vás vyvolávajú nepohodu, pravdepodobne máte zlý model rukavíc alebo zlú veľkosť a mali by ste rukavice vymeniť. Aj nepozornosť z dôvodu nepríjemných vibrácií, nepohodlia alebo čohokoľvek, čo odvracia vašu pozornosť od jazdy, môže spôsobiť nepríjemné kolízne situácie, alebo v tom lepšom prípade, si jazdu jednoducho neužijete tak, ako by ste si ju vychutnali, keby ste sa cítili dobre.

Ochrana proti vetru

Každý, kto už okúsil jazdu na motorke bez rukavíc vie, čo dokáže spôsobiť vietor. Aj v zdanlivo peknom a bezveternom počasí, sa pri zvýšenej rýchlosti vytvorí odpor medzi rukami a vzduchom a pôsobí nepríjemným tlakom. Nielen že sa v takejto situácií neviete plnohodnotne sústrediť na jazdu, spôsobí to aj zníženie citlivosti rúk a nemusíte včas zareagovať v situáciách, v ktorých je to nevyhnutné. Aj tu sa dá oponovať, že pri vyšších rýchlostiach budete tlak sčasti pociťovať aj v rukaviciach, v takomto prípade je ideálne použiť ich v kombinácií s krytmi rukovätí, ktoré sa umiestňujú na riadidlá, čo skoro stopercentne odstráni odpor a nebude vás nič vyrušovať. 

 

Pre ktoré rukavice sa rozhodnúť a na základe čoho?
Typov rukavíc je v ponuke veľmi široká škála, nie na každý štýl jazdy sú však prispôsobené všetky, a preto je dobré vedieť základné kritéria, podľa ktorých by ste sa mali rozhodnúť, aby ste našli tie správne. Materiál a dĺžka rukavíc sa určuje najmä podľa štýlu jazdy a ročného obdobia.

Chopper-cruiser a cafe racer jazdci používajú kožené rukavice, väčšinou krátkeho strihu, kvôli ležérnejšej jazde. Vyrábajú sa kožené rukavice aj bezprstové, treba si však uvedomiť, že ide skôr o štýlový produkt na zrazy, ale určite nie na bežné používanie, pretože pri prípadnom páde nepredstavujú veľkú ochranu. Ideálnym riešením sú rukavice, ktoré vyrába napríklad SPIDI - model Garage alebo Urban. Tieto rukavice majú chrániče ukryté vo vnútri rukavíc a tým si zachovávajú svoj klasický vintage štýl a zároveň predstavujú aj ochranu. Ich textilné prvky v najviac namáhaných miestach navyše zvyšujú pohodlie oproti klasickým koženým rukaviciam.

 

Super-sporty a ich rýchla jazda si vyžadujú aj väčší stupeň ochrany, preto sa jazdcom odporúča využívať kožené rukavice z hrubej hovädzej kože, ktoré majú množstvo ochranných prvkov. Najlepšie sú rukavice s karbónovými chráničmi, prípadne pri rukaviciach nižších tried plastovými chráničmi. Čo sa však pri tomto štýle jazdy určite neodporúča sú rukavice s penovými chráničmi. Radíme tiež siahnuť po dlhých rukaviciach, čo zabezpečí ochranu nielen „chrbta“ ruky, ale aj zápästia. Keďže športové kožené bundy nezvyknú mať predĺžené rukávy, zvolením dlhých rukavíc zamedzíte zároveň aj podfukovaniu. Na výber je viacero výrobcov takýchto typov rukavíc, ak však chcete kvalitu, siahnite po jednom z modelov od SPIDI Carbo, či ALPINESTARS SP-X Carbon. Vyrábajú sa aj kratšie kožené rukavice s chráničmi pre prípad horúcich letných dní, ktorých väčšina disponuje aj ventilačnými otvormi, čo zabezpečuje dostatočnú priedušnosť, ale zároveň aj ochranu, ako napríklad SPIDI Ranger, STR4, G-Carbon alebo voľba nižšej kategórie AYRTON Tactical.

 

Pri turistických motorkách je výber oproti ostatným ešte širší a je úplne individuálne, či pôjdete do textilu, kože, či ich kombinácie. Najlepšou voľbou sú dlhé textilné rukavice s ochrannými prvkami v kombinácií s kožou, ktorá ešte zvyšuje stupeň ochrany. Môžete ale samozrejme siahnuť aj po celo textilných rukaviciach a pokiaľ nie ste typ dobrodruha, ktorý schádza z hlavných ciest, pokojne môžete zvoliť aj celo-kožené rukavice. Pre teplé letné dni sa vyrábajú krátke textilné rukavice s chráničmi, pričom niektoré modely majú aj perforované časti, takže sú maximálne priedušné a pohodlné, neochránia vás však pred vodou a vetrom. Špičkou na trhu, čo sa turistických rukavíc týka, je výrobca ALPINESTARS a to najmä s modelmi Valparaiso, Andes, či Santiago a tiež napríklad OXFORD s niektorým zo svojich nepremokavých modelov.

 

Motokrosové rukavice sa z dôvodu potreby maximálnej citlivosti vyrábajú textilné a priedušné, bez plastových chráničov. Najväčšiu ochranu ruky v takomto prípade zohrávajú práve chrániče rukovätí, ktoré boli vyššie spomínané. Čo sa ATV/QUAD týka, je to veľmi individuálne najmä podľa toho, či sa jazdí po cestách, vtedy rovnako ako pri turistických motorkách, je optimálne siahnuť po dlhých textilných rukaviciach s chráničmi, alebo v teréne po neupravených cestách, vtedy je vhodnejšie použiť kratšie perforované modely, prípadne motokrosové rukavice. Našim odporúčaním v motokrosovom svete rukavíc je niektorý z modelov od výrobcu FLY RACING alebo ALPINESTARS, ktorí poskytujú cenovo prístupné rukavice nižších, ale aj vyšších kategórii.


Rukavice na skúter
môžete zvoliť prakticky hociktoré. Dôležitým kritériom ale je, či ide o skúter s objemom motora 50cc alebo 1000cc. Pri menších skútroch môžete voliť rukavice podobne ako pri chopper-cruiser, cafe-racer kategórií, pri väčších je potrebné použiť aj väčší stupeň ochrany.
Čo sa konkrétnych modelov týka, veľa sa odvíja aj od toho, či sa chcete k oblečeniu a motorke zladiť aj farebne. V takom prípade je zbytočné odporúčať nejaké konkrétne modely, ale čo sa výrobcov týka, špičkou na trhu , ktorú odporúčame sú určite ALPINESTARS, SPIDI, REVIT a OXFORD, ale tiež nič nepokazíte o niečo cenovo prístupnejšími výrobcami ako sú AYRTON, FLY-RACING a pod.
Je ťažké nájsť rukavice, ktoré budú ideálne do každého počasia. Modely, ktoré sú nepremokavé, nie sú ideálne v slnečných letných dňoch, a zas naopak priedušné rukavice nie sú najlepšou voľbou pri prechodných obdobiach. Vždy je však dobré mať v zálohe jedny rukavice navyše, pretože nič nie je horšie ako nemať ruky v suchu, či v teple. V prípade, že cestujete na dlhšiu trasu, je ideálne mať rukavice aj troje – jedny vode a vetru odolné, jedny priedušné a náhradné rukavice pre prípad dažďa.

Ktorá veľkosť je tá správna a na základe čoho to zistiť?
Kožené rukavice treba spravidla kupovať tesnejšie, pretože koža používaním povolí. Nehovoríme ale o dvoch konfekčných veľkostiach, pretože koža sa síce naformuje a vytlačí, čo sa do šírky týka, dĺžku ale nezmení. Textilné rukavice tiež trochu povolia, ako každé oblečenie, ktoré kupujeme, nie však výrazne, takže sa neodporúča kupovať rukavice menšie, práve naopak, je dobré mať v rukaviciach minimálnu vôľu, pretože keď cestujete niekoľko hodín a ruky máte na rukovätiach v jednej polohe, zvyknú trochu opuchnúť a tesné rukavice by opäť spôsobovali len odvrátenie pozornosti. Pri skúšaní rukavíc je dobré neskúšať ich len vo vyrovnanej polohe, ale snažiť sa nasimulovať úchyt rukovätí, prípadne sa vyslovene chytiť predmetu, ktorý ich dokáže napodobniť. Je to najmä preto, že po skrčení prstov do tejto polohy sa priestor, ktorý sa mohol zdať značne voľný zmenší a môže opäť spôsobiť, že si kúpite rukavice, ktoré sú vám malé.
Pre prípad akýchkoľvek otázok sa na nás neváhajte obrátiť - či už telefonicky, mailom alebo osobne na predajni, radi vám poradíme, Team MQ.